باتری های کوچک چه تفاوت هایی دارند

با پیشرفت علم وسایلی تولید شده اند که نیازمند منبع انرژی کوچکتری بودند به همین دلیل باتری های قلمی و نیم قلمی تولید شدند تا بتوان از آنها در وسایلی که به باتری هایی با ولتاژ مناسب و ابعاد کوچک نیاز دارند، استفاده کرد.

هر نوع از باتری های کوچک (قلمی، شارژی و الکالاین) چه تفاوت هایی دارند؟

با پیشرفت علم وسایلی تولید شده اند که نیازمند منبع انرژی کوچکتری بودند به همین دلیل باتری های قلمی و نیم قلمی تولید شدند تا بتوان از آنها در وسایلی که به باتری هایی با ولتاژ مناسب و ابعاد کوچک نیاز دارند، استفاده کرد. باتری های قلمی و نیم قلم انواع مختلفی دارند که در این مقاله با آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع باتری قلمی و نیم قامی

 1. زینک-کربن
 2. آلکالاین
 3. لیتیوم
 4. لیتیوم-یون
 5. نیکل کادمیوم
 6. نیکل هیدرید فلز

باتری زینک کربن

باتری زینک کربن از صد ها سال قبل تولید شده و نوعی باتری خشک است که جزو اولین باتری قلمی دسته بندی می شود. باتری های زینک کربن در حال حاضر استفاده نمی شوند از لحاظ ساختاری این باتری ها دارای بدنه فلزی از جنس کربن هستند و درون آنها را خمیر آمونیوم کلرید یا زینک کلرید تشکیل داده است.

خمیر آمنیوم کلرید نقش الکترولیت باتری را ایفا می کند.قسمت کربن این باتری در تماس با الکترولیت است زیرا که سایر فلزات متداول در تماس با خمیر نمکی خورده می شوند و کاربرد خود را از دست می دهند.از معایب بزرگ این نوع از باتری ها این است که در دمای بالا از کار می افتند و همینطور عمر قفسه کوتاهی دارند به این معنی که نمیتوان به مدت طولانی آنها را بدون استفاده نگه داشت زیرا خمیر نمکی با بدنه ی روی این باتری واکنش می دهد و موجب کاهش ضخامت بدنه آن می شود و کم کم بدنه را از بین می برد.

به دلیل داشتن مواد سمی و جیوه استفاده از این باتری ها منسوخ شده است و همچنین دیگر کاربرد چندانی ندارند زیرا که هم قابلیت شارژ مجدد را دارا نمی باشند و هم دفع آنها برای طبیعت به شدت خطرناک می باشد‌.

هر نوع از باتری های کوچک (قلمی، شارژی و الکالاین) چه استفاده هایی دارند؟

باطری آلکالاین

باطری آلکالاین یا همان باطری قلیایی به صورت کلی نوعی از باطری ها هستند که فرایند تولید انرژی شان با واکنش میان روی و مگنز صورت می گیرد.این باطری ها چگالی ۵ برابربیشتر نسبت به کربن روی ها دارند و البته از نوع پر کاربرد در حال حاضر هستند.از مزایای باطری های آلکالاین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ۴ تا ۶ برابر ظرفیت بیشتر نسبت به نوع های دیگر باتری ها
 2. چگالی کم
 3. عمر مفید و مناسب
 4. دارای نوع شارژی با قابلیت شارژ مجدد
 5. عمر سرویس دهی بیشتر
 6. فاقد جیوه و عدم آسیب به محیط زیست

نوع شارژی باتری های آلکالاین قیمت بیشتری را نسبت به نوع یک بار مصرف آن دارد اما از مزیت های استفاده از این نوع باتری میتوان به استفاده مجدد پس از اتمام شارژ و شارژ شدن مجدد آن اشاره کرد که برای استفاده در دستگاه هایی مانند دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و ... بسیار به صرفه خواهند بود.البته نوع غیر شارژی این باتری ها نیز به نسبت سایر هم نوعان خود قیمت بیشتری دارد که خرید آنها با توجه به عمر طولانی تر و کارایی بیشتر آنها کاملا به صرفه و عقلانی می باشد.

باطری لیتیومی

باطری لیتیومی انواع مختلفی مانند لیتیوم -یون ،لیتیوم پلیمر دارد که کارایی آنها از نوع ساده باتری لیتیومی بسیار بیشتر و باتری های لیتیومی تقریبا کاربرد خاصی ندارد زیرا مزایای آنها بسیار کم و معایبشان بیشتر می باشد.از معایب آنها میتوان به داشتن جیوه،تایم مصرف کم،نداشتن نوع شارژی،ابعاد بزرگ و همچنین نداشتن کاربرد در دمای بالا و دمای بسیار پایین می باشد.

لیتیوم -یون

لیتیوم یون ها دارای نوع قابل شارژ نیز می باشند که در زمان تخلیه انرژی موجود در آنها یون های لیتیوم از الکترود های منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن در خلاف جهت گفته شده حرکت می کنند.از باطری های لیتیوم یون بیشتر در وسایل الکترونیکی قابل حمل و در صنعت هوا فضا استفاده ی به عنوان باطری شارژی شود.
لیتیوم یون ها از باتری های بسیار پر کاربرد و فراگیر هستند زیرا دسترسی راحت دارند و میتوان از سوپر مارکت ها جتی آنها را خرید و تهیه کرد.

 

باتری نیکل کادمیوم

باتری های نیکل کادمیوم به دلیل داشتن معایب بسیار همچون تحمل دمایی بسیار پایین و احتمال انفجار،وزن بیشتر نسبت به آلکالاین ها،سرعت تخلیه شارژ بیشتر اشاره کرد.برای مصارفی که نیاز به ولتاژ بالا دارند مناسب می باشد.

قیمت این باتری ها نسبت به نوع سرب اسید بیشتر است و هینطور نرخ دشارژی بالاتری دارند.کادمیم یک فلز سنگین است که دفع آن اگر به صورت مناسب انجام نشود باعث آسیب جدی به محیط زیست خواهد شد.

باتری نیکل هیدرید فلز

باطری های نیکل هیدرید فلز به باطری های نیکل کادمیوم شباهت بسیاری دارند اما از لحاظ ساختاری در آنها الکترود مثبت از جنس نیکل اکسی هیدروکسید و الکترود منفی از جنس آلیاژ جذب کننده هیدروژن که به جای کادمیوم استفاده شده است.

باطری های نیکل هیدرید فلز نسبت به نوع نیکل کادمیوم ۳ برابرظرفیت بیشتری دارند.از این باطری ها در قایق،روشنایی های اظطراری،چراغ اتوبوس،دوچرخه برقی و... استفاده می شود زیرا که نرخ دشارژی پایینی دارند و همچنین دارای قابلیت شارژ مجدد هستند.

نتیجه گیری :

در این مقاله درباره‌ی ۶ نوع باتری صحبت کردیم :

باتری زینک کربن که از صدها سال قبل تولید شده و‌نوعی باتری خشک است و جزو اولین باتری‌های قلمی دسته بندی می‌شود ، این باتری‌ها در حال حاضر دیگر استفاده نمیشود.

هر نوع از باتری های کوچک (قلمی، شارژی و الکالاین) چه استفاده هایی دارند؟

این باتری‌ها دارای بدنه فلزی از جنس کربن هستند و درون آن‌ها را خمیر آمونیوم کلرید یا زینک کلرید تشکیل میشود ، این نوع باتری‌ها در دمای بالا از کار می‌افتند و حتی نمیتوان آنها را به مدت طولانی بدون استفاده گذاشت همچنین به دلیل مواد سمی و جیوه استفاده این باتری‌ منسوخ شده است.

به گزارش خبر آنلاین باتری آلکالاین یا باتری قلقایی از باتری های پر کاربرد در حال حاضر هستند نوع شارژی باتری های آلکالاین قیمت بیشتری را نسبت به نوع یک بار مصرف آن دارد اما از مزیت های استفاده از این نوع باتری میتوان به استفاده مجدد پس از اتمام شارژ و شارژ شدن مجدد آن اشاره کرد که برای استفاده در دستگاه هایی مانند دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و ... استفاده میشوند و به صرفه هستند.

باتری لیتیومی انواع مختلفی مانند لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر دارد ، این باتری‌ها کاربرد خاصی ندارند زیرا معایبشان بسیار بیشتر از مضایا است.

باتری لیتیوم یون از باتری‌های پرکاربرد هستند که میتوان به راحتی پر سوپرمارکت جتی خریداری کرد ، از باطری های لیتیوم یون بیشتر در وسایل الکترونیکی قابل حمل و در صنعت هوا فضا استفاده ی به عنوان باطری شارژی میشود.

باتری نیکل کادمیوم این باتری به دلیل داشتن معایب زیاد مانند تحمل دمایی بسیار پایین و احتمال انفجار،وزن بیشتر نسبت به آلکالاین ها،سرعت تخلیه شارژ بیشتر اشاره کرد.برای مصارفی که نیاز به ولتاژ بالا دارند مناسب می باشد.

باتری نیکل هیدرید فلز نسبت به نوع نیکل کادمیوم ۳ برابرظرفیت بیشتری دارند این باتری ببشتر در قایق ، روشنایی اصطراری ، دوچرخه برقی و … استفاده میشود  زیرا که نرخ دشارژی پایینی دارند و همچنین دارای قابلیت شارژ مجدد هستند

 

پست‌های مشابه

قبل از ثبت نام در آلپاری ، بهتر است یک نگاهی به شاخصه های مهم و نکات مثبت و منفی این بروکر معروف فارکس و باینری آپشن بندازیم. به طورخلاصه ببینیم آلپاری چیست و چگونه در آن میشود فعالیت کرد. در گروه ها و انجمن ها شایعه ای با عنوان “بروکر آلپاری ورشکسته شد” دست به دست میچرخد، در مورد این موضوع هم اینجا صحبت میکنیم. در آخر هم به دانلود نرم افزار متاتریدر آلپاری و افتتاح حساب در آن خواهیم پرداخت.

امروزه کولر های گازی یکی از پرطرفدارترین و متداول ترین تجهیزات تهویه مطبوع بوده که برای تأمین سرمایش (و بعضاً همراه با گرمایش) در محیط های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. کولرهای گازی در مدلها و انواع مختلفی وجود دارد که میتوان کولر گازی پرتابل گری رایکی از مدلهای پرطرفدار، به خاطر مزیت هایی که دارد نام برد.

برخی شغل هستند که به نوعی با سایرین مشاغل در ارتباطند ، اگر واضح تر بگوییم ، اکثر شغل همیشه با یک سری محدود از مشاغل سر و کار دارند ، برای مثال ما در زمینه خرید و فروش باطری های فرسوده خودرو فعالیت داریم . اما برای ما هم پیش آمده که در طول سال به سراغ طراحان گرافیک برویم .

از گذشته تاکنون ، چت روم یک گروه عمومی و خصوصی برای برقراری ارتباط بین مردم و کشورهای مختلف و زبانهای مختلف ، بدون در نظر گرفتن نژاد و جنسیت است ، و چه کسی اما می توانید با چنین نرم افزارها یا سایت هایی کار کنید.

سامانه پناه جو با توجه به پیشرفت دنیای مجازی و اهمیت جایگاه اینترنت در دنیا و جوگیری از هرج و مرج های ایجاد شده توسط سایت های املاک اینترنتی تصمیم به یاری رسانی به کاربران و مهمتر از آن یاری رسانی به مشاورین املاک پا به عرصه نهاده است.

یکی از روش های دریافت وام بانکی ، ارائه طرح توجیهی کسب و کار است. درواقع یکی از بهترین و سریعترین روش ها برای اخذ وام های کلان ، طرح توجیهی است که افراد زیادی از این روش برای راه اندازی یک کسب و کار پرسود بهره می برند. با بررسی و امکان سنجی اجرای طرح ارائه شده ، بانک تصمیم خواهد گرفت که به متقاضی، وام تعلق می گیرد یا خیر.

باتری های یو پی اس شبکه چرا اسقاط می شوند؟ یکی از مشکلاتی که برای شبکه ها پیش می آیند این موضوع است که عمر باتری های یو پی اس چقدر است و پس از چه مدتی از کار می افتنو و اسقاطی می شوند.

اگر قصد فروش عمده‌ای ضایعات باطری، ضایعات الکترونیکی، برد سوخته موبایل، بازیافت طلا و خرید عمده‌ای باطری نو را دارید کافی است فقط با ما تماس بگیرید.