بازیافت طلا

دقت داشته باشید که طلا را همچنین میتوان از راه های دیگری استخراج کرد. یکی از این راه ها استخراج طلا از موبایل ها و کامپیوتر هاست. جالب است بدانید که بخشی از این طلاها را از برد و خازن ها به دست می آورند چرا که این بخش ها معمولا یک لایه طلا دارند.
جهت انجام خدمات بازیافت طلا با شماره ۰۹۳۵۲۶۹۴۹۴۹ تماس بگیرید.

بازیافت طلا چیست؟

شاید شما هم با مفهوم بازیافت طلا آشنا باشید و شاید هم جز آن دسته کسانی هستید که در معنای آن دچار شک و تردید شده اید. به طور کل بازیافت یک معنای کلی دارد و آن هم به معنای استفاده از موادیست که قبلا مصرف شده اند به این روش که آن ها را برای ساخت کالای دیگری مورد استفاده قرار می دهند. حتی به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است،، برای مثال از کاغذ های باطله برای تولید کاغذهای جدید استفاده می کنند. حال بازیافت طلا به چه معناست؟ مگر می توان ماده به این ارزشمندی را مجددا بازیافت کرد؟

شاید در مبحث بازیافت طلا از این قبیل سوال ها نیز برای شما پیش بیاید. پاسخ ساده است. طلا نیز مانند سایر چیزهایی که قابلیت بازیافت دارند مجددا آب می شوند و برای ساخت اجسام جدید به کار می روند. این اجسام میتوانند همان قطعه جواهر زیبایی باشند که شما در نظر دارید، یا حتی می توانند یک چیپ یا تراشه کامپیوتری باشند. جالب است بدانید که اغلب مردم نمی دانند که تراشه های موجود در کامپیوتر های آنهاست و چیپ های کوچک از جنس طلا هستند.

خدماتی که اسقاط آنلاین ارائه می دهد

ذوب طلا یکی از کارهاییست که زمان بازیافت طلا انجام می گیرد. شاید شما هم جز ان دسته کسانی باشید که به کار بازیافت طلا علاقه مند هستند. جالب است بدانید که طلای ذوب شده را میتوان برای تهیه آلیاژ ها نیز استفاده کرد.

جواهرسازی یکی از حرفه هاییست که از زمان ایران باستان به جا مانده است. این حرفه در واقع یکی از قدیمی ترین مشاغلیست که در ایران وجود داشته و در ابتدا مختص به طبقه ی خاصی بوده است و هم اکنون اینگونه است که توسط بسیاری انجام میگیرد. شما میتوانید با شرکت در کارگاه های جواهر سازی انواع طلاسازی را آموزش ببینید و سپس به تنها چیزی که نیاز دارید ابزار جواهرسازی است و یک قدرت خلاقیت نامحدود تا بتوانید طرح هایی را ایجاد کنید که هیچکس قبل از شما آن ها را طراحی نکرده است.

در نهایت با یکی از افرادی آشنا خواهیم شد که در سن 20 سالگی توانست یکی از بزرگترین شرکت های استخراج در ایران را بنا کرد. وی در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری ها اینگونه گفت که بهتر است صنایع داخلی از این صنعت استخراج طلا حمایت کنند تا این حمایت ها در نهایت باعث استقلال مالی شود.

ذوب طلا؛ طلای آب شده چیست؟

طلای ذوب شده معمولا به طلایی گفته می شود که آب شده است، دیگر تفاوتی ندارند که شمش طلا باشد یا طلاس دست دوم و استفاده شده. این طلاهای آب شده معمولا ممکن است که مخلوطی از طلا و دیگر فلزات باشند و همچنین ممکن است که به دلایل مختلفی آب شده باشند تا به عیار دلخواه تبدیل شوند.

شماره پاکت ری گیری یا انگ چیست؟

برای اطمینان از عیار طلای آب شده و همچنین درستی در محاسبۀ تبدیل عیار، قطعه کوچکی از طلای مدنظر بر وزن نیم گرم را با یک قیچی دسته‌بلند برش می دهند و آن را به ری گیری می دهند، سپس روی قطعه مورد نظر آزمایش هایی انجام میگیرد که ری آن مشخص می شود. پس از ری‌گیری، این قطعه طلا را در پاکتی می‌گذارد و سپس رسید را از آن پاکت جدا می‌کند و بسته مورد نظر را به شما تحویل می دهند. همچنین یک شماره رسید و قبض روی پاکت وجود دارد که روی آن انگ زده شده است. زمانی که از شما میخواهند تا شماره را تحت عنوان "انگ آبشده" باید همان شماره ای را که روی آبشده درج شده است بخوانید.

کارگاه طلا و جواهرسازی

جواهرسازی چیست؟

جواهرسازی هنریست که شاید هزاران سال و بیشتر نیز قدمت داشته باشد و قدمت آن نیز به زمانی برمیگردد. تمدن های باستانی شاید به گونه ای تغییر کردند که مردم به منظور استفاده های تزئینی اقدام به ساخت جواهرات کردند. در گذشته شاید جواهر سازی به روش سنتی وجود داشت که با مدل امروزی آن بسیار متفاوت است. همچنین کاربرد های فراوانی نیز برای جواهرسازی عنوان شده است که استفاده تزئینی و نمایشی سنگ ها، نمایش سنگ های قیمتی، ایمان و عقیده ای که در این جواهرات جاری است و همچنین موقعیت های مختلف اجتماعی و ... اشاره کرد. شاید پرکاربرد ترین نوع جواهر سازی برای مقاصد سلطنتی بوده است و از قدیمی ترین و زیباترین جواهراتی که میتوان به آنها اشاره کرد، جواهراتی هستند که مربوط به خانواده سلطنتی می شده اند و در تاج های پادشاهی مورد استفاده قرار می گرفته اند.

در طی سال های بسیاری، سنگ های جدید و فلزات گرانبها و همچنین مواد تزئینی بشیماری که آمیخته با صنعت جواهرسازی و ... هستند باعث شده اند تا هنر جواهرسازی به یک قشر خاص محدود شود. این هنر در واقع در یک بازه زمانی محدود به قشر مرفه جامعه بوده است و در زمانی دیگر این امکان از بین رفته و جواهرسازی متعلق به تمامی اقشار گردیده است و بدین طریق هر فردی با هر طبقه اجتماعی ای توانسته است تا امکان دسترسی به جواهرات ظریف و زیبا را داشته باشد.

امروزه اما جواهرسازی یکی از پردرآمدترین مشاغل در ایران است. شما میتوانید دوره های آموزشی را بگذرانید و سپس با خلاقیت نامحدود خود شروع به جواهرسازی کنید. بدین صورت می توانید در خانه درآمدزایی داشته باشید.

شما برای شروع جواهرسازی به ابزار های مختلفی نیاز دارید، از جمله این ابزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیم چین

شاید نخستین ابزاری که در طلاسازی با آن آشنا شوید سیم چین باشد. شما توسط سیم چین میتوانید اتصالات و سیم ها و زنجیر های بلند را کوتاه کنید. دقت داشته باشید که همیشه حین استفاده از سیم چین باید سمت صاف آن را در نزدیکی شی مورد نظر خود قرار دهید. این امر به ویژه زمانی که شما برش های صاف و تمیزی را میخواهید بسیار مهم است. همچنین بهتر است که انتهای کار را با دست نگه دارید تا از پرش برش ها به هوا جلوگیری کنید.

دم گرد

دم گرد یکی از ابزار آلات طلاسازی است که برای ساخت حلقه ها و قلاب ها از آن استفاده می شود. آرواره های دم گرد به شما این امکان را می دهند که سیم خود را به دور آن ها بپیچانید و سپس با استفاده از یک ابزار نوک مخروطی دم گرد حلقه ای با سایز دلخواه را درست کنید. بهتر است برای ساخت حلقه های بزرگتر سیم خود را در قسمت انتهایی دم گرد و نزدیک به دسته ببرید.

دم باریک

دم باریک مشابه دم گرد است. تنها تفاوت این دو ابزار این است که دم باریک دارای آرواره های مسطح است و این آرواره ها برای نگه داشتن سیم و زنجیر استفاده می شوند و برای این منظور بسیار کاربردی و مناسب هستند.C دارد که با استفاده از آنها می توان حلقه و زنجیر ایجاد کرد.

بازیافت طلا از قطعات الکترونیکی

کار استخراج طلا از جمله کارهای سختیست که معمولا توسط افراد متخصص در این زمینه انجام می شود. همچنین روش های مختلف استخراج طلا می تواند شامل مواردی باشد که جوابدهی کمی داشته باشند. در بین روش های استخراج طلا، روشی هست معروف به اسید کاری که در اینجا به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اینکه شما بتوانید مقداری طلا را با روش اسید کاری استخراج کند نیازمند مقداری سی پی یو و پایه رم است که باید آن ها را در اسید نیتریک و یا جوهر نمک یا اسید سولفوریک قرار دهیم. در این روش پس از گذشت چندین ساعت مقادیر طلا بصورت معلق و همراه با قطعات برد از قطعات بزرگ خارج می شوند. شما میتوانید توسط یک ظرف دیگر و چندین کاغذ صافی قطعات بزرگ را جدا کنید و در این حال تنها چیزی که باقی می ماند قطعه های طلاست. برای این کار نیاز به یک واحد اسید نیتریک و به ازای هر یک واحد، سه واحد اسید هیدروکلریدریک خواهید داشت. سپس باید صبر کنید تا این محلول بدست آمده به رنگ نارنجی تیره در بیاید. این محلول که تحت عنوان تیزاب سلطانی معروف است می تواند طلا را حل کرده و به ظرف زیرین منتقل کند. در مرحله بعد مقادیری اوره را به محلول اضافه می کنیم، این کار باعث می شود تا جوشش محلول از بین برود و اگر با اولین میزان اوره ای که اضافه کردیم دیگر جوششی نبود دیگر نیازی به اضافه کردن اوره نیست.

روش SMB

در این روش که همان روش استفاده از بی سولفات سدیم است، این محلول را به قطعه موردنظر اضافه می کنیم و در این مرحله شاهد خواهیم بود که رنگ محلول تغییر می کند و یک پودر قهوه ای رنگ رسوب خواهد کرد که در واقع طلای 24 عیار است. در قسمت بعد باید محلول را با آب بشوییم تا پودر قهوه ای رنگ از آن جدا شوید. سپس این قطعه را به بوته منتقل میکنیم و سپس با دمای 2400 درجه آن را حرارت می دهیم. دقت داشته باشید که اگر درجه بوته ازین میزان کمتر باشد بدون شک هم طلا را از دست خواهید داد و هم اینکه منجر به ایجاد خطرات جدی ای خواهید شد. بعد از ذوب حجم پودر تا 70 درصد کوچکتر خواهد شد.

بازیافت طلا از موبایل به چه صورت؟

هیچگاه فکر میکردید که گوشی موبایل شما حاوی مقادیری طلا باشد؟ شاید ندانید اما همین موبایل شکسته که هر دقیقه هنگ می کند دارای مقادیری طلاست که میتوان توسط آن گوشی خود را نو کنید. در واقع همین گوشی از کار افتاده باعث می شود تا شما چندین گرم طلا به دست بیاورید.

به عبارت دیگر حتی اگر گوشی شما از جنس طلا نباشد دارای مقادیری طلاست. بدین ترتیب شما بدون اینکه به معدن طلایی بروید و یا در رودخانه به دنبال طلا بگردید می توانید طلا پیدا کنید!

بخش‌هایی از موبایل شما که به طلا تبدیل می شوند!

قبل از اینکه به توضیح روش استخراج طلا بپردازیم بهتر است بدانیم که کدام بخش ها دارای طلا هستند. در واقع اینطور نیست که گوشی همراه شما تمام طلا باشد یا به اندازه نصف وزنش طلا در آن به کار رفته باشد. با توجه به نکاتی که ذکر شده و ارزش طلا چهار قسمت اصلی که دارا طلا هستند به شرح زیر است:

  • برد مدار (circuit board)که روکش طلا دارد
  • پین‌های اتصال(connection pins)که روکش طلا دارند
  • مدارهای مجتمع(IC)
  • خازن‌های سرامیکی یکپارچه(Monolithic Ceramic Capacitors)

اکنون در یافتید که کدام بخش هایی از موبایل از این فلز گرانبها تشکیل شده اند میتوانیم دو روشی را که توسط آن طلا را بازیافت کنیم را توضیح دهیم:

استخراج طلا از تلفن های همراه

روش اول استخراج طلا از تلفن همراه نسبت به روش دوم اندکی سخت تر است اما اگر آن را بیاموزید می توانید روزانه 100 کیلوگرم طلا را از موبایل هایی که تبدیل به ضایعات شده اند استخراج کنید.

اولین کاری که باید بکنید این است که برد موبایل را بسوزانید، سپس آن را تمیز کنید و بعد از آن از روش های بازیافت خازن های سرامیکی به صورت یکپارچه استفاده کنید. این روش همچنین به MILL recycling نیز معروف است.

بازیافت تلفن های همراه و استخراج طلا

روش نخستی که ذکر شد جز روش های معمول و عمومی استخراج طلا نیست. این عمل در واقع احتیاج به مقادیر زیادی از برد مدار دارد و همچنین برای افرادی قابل استفاده است که میخواهند کار بازیافت موبایل را به صورت صنعتی انجام دهند.اما روش دوم نسبت به روش اول همگانی تر است و میتوان توسط آن گوشی خود را بازیافت کنید.

برای این کار نیاز است تا تمام چیزهایی که روی برد موبایل وجود دارد را بردارید. برای این کار میتوانید از دست و یا لحیم استفاده کنید. برای برد مدار میتوانید از روشی تحت عنوان روش انگشت طلایی استفاده کنید.

برای سنجاق کردن اتصال ها، کاور پلاستیکی که روی آن ها قرار دارد را از بین ببرید. سپس پین ها را بسوزانید و روکش روی آن ها را به خاکستر تبدیل کنید. سپس می توانید با استفاده از روشی که از آن برای بازیافت برد مدار استفاده کرده اید برای پین های اتصال نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که شاید بهترین روش در نظر شما این روش باشد اما یک راه حل مجزای دیگر نیز برای بازیافت پین های اتصال وجود دارد.

تلفن های همراه و به ویژه مدارهای مجتمع آنها مقادیر قابل توجهی طلا دارند. شما میتوانید حدود 3 الی 12 گرم طلای خالص را از یک کیلوگرم مدار مجتمع موبایل به دست آورید. مدار های مجتمع روشی متفاوت برای استخراج دارند.

جالب است بدانید که این خازن های سرامیکی علاوه بر طلا، پلاتین و نقره نیز دارند. بازیافت خازن ها به مراتب راحت تر از بازیافت برد ها هستند ولی آن ها نیز همانند مدارهای مجتمع روش های بخصوصی دارند که شما میتوانید آن ها را در اینترنت پیدا کنید.

روشی برای بازیافت قطعات الکترونیکی

اینکه شما رایانه ها و ابزارآلات قدیمی را با توجه به ظرفیت اندک و همچنین سرعت کمتر در زمینه پردازش اطلاعات، به بی مصرف بودن بشناسید و آنها را از چرخه مصرف خارج کنید در نهایت باعث می شود تا شما ابزار و وسایل الکترونیکی را به عنوان منبعی کوچک برای مقادیری طلا شناسایی نکنید. اینکه رایانه های قدیمی و همچنین ضایعات آن ها از کاربرد خارج شده اند و در گوشه یک سمساری خاک میخورند امر عجیبی نیست. بلکه بیشتر موارد صاحبان آن ها با توجه به اینکه از ارزش آن ها غافل هستند اینگونه تصور میکنند که دیگر نیازی به

این امر در حالی اتفاق می افتد که بسیاری از قطعات رایانه ها مقادیری از فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره را در خود جای داده اند. آنگونه که کارشناسان در این باره می گویند که تعداد فلزات به کار رفته در قطعات کامپیوتر ها به حدی زیاد است که مقادیر طلا در این میزان رقمی گم و کم است. ولی از آنجایی که مراحل استخراج، مراحلی سخت و پیچیده است، برخی اوقات افرادی که به غیر از فعالان در این حوزه هستند دلیلی برای تلاش برای استخراج نمی بینند.

اینکه امکان استخراج نقره، پلاتین و همچنین نیکل و طلا از قطعات الکترونیکی باعث شده است تا یک بانوی جوان شیرازی در این زمینه تحقیقاتی را انجام دهد بسیار مایه افتخار است، چرا که حاصل دستاورد های علمی او را میتوانیم امروز در کارخانه ای در شهرک صنعتی شیراز ببینیم.

بازیافت طلا از کامپیوتر

طلا را همچنین می توان از قطعات کامپیوتر استخراج کرد. جالب است بدانید که برخی از قطعات کامپیوتر و موبایل با یکدیگر مشترک هستند مانند برد ها. برد ها در واقع قطعاتی هستند که روی آن ها تمامی قطعات یک دستگاه نصب می شود. شما میتوانید همچنین قطعات طلا را از این برد ها استخراج کنید اما دقت داشته باشید که کار استخراج کار آسانی نیست و اغلب با مشکلات بسیار زیادی همراه است. شما همچنین می توانید قطعات بردی که سوخته را به فروش برسانید. در این صورت گروه ما یکی از بهترین انتخاب ها برای شماست و می توانید تمامی ضایعات موبایل و کامپیوتر خود را با بهترین قیمت ها به ما به فروش برسانید.

اگر قصد فروش عمده‌ای ضایعات باطری، ضایعات الکترونیکی، برد سوخته موبایل، بازیافت طلا و خرید عمده‌ای باطری نو را دارید کافی است فقط با ما تماس بگیرید.